Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/poradnikmedyczny.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Odżywianie Biochemia i metabolizm: z zastosowaniami klinicznymi – Poradnik medyczny
Skip to content

Odżywianie Biochemia i metabolizm: z zastosowaniami klinicznymi

2 lata ago

715 words

Ta książka, w swojej drugiej edycji, jest mile widzianym źródłem informacji na temat odżywiania i zastosowań klinicznych. Nie ma wątpliwości, że odżywianie weszło do warunków klinicznych w innej formie niż ta spowodowana przez klasyczne choroby niedoboru składników odżywczych. Chociaż lekarz może czasami napotkać przypadek pellagry lub beri-beri, wiedza o dietetycznych konsekwencjach chorób przewlekłych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie, a nawet rak, staje się niezbędna dla armamentarium lekarza w codziennej praktyce. Praktycznie każdy szpital w Stanach Zjednoczonych posiada usługę wsparcia żywieniowego, która obejmuje różnorodne specjalności i podspecjale w medycynie i chirurgii. Jesteśmy świadkami coraz bardziej wyrafinowanych dyskusji na tematy żywieniowe w warunkach klinicznych – nie tylko na konferencjach, ale także na rundach nocnych. Książka ta spełnia wymagania lekarza w sposób jasny i zrozumiały. Chociaż jest to wielorakie, 12 z 19 rozdziałów jest napisanych przez Marię C. Linder, która również służy jako redaktor. Przyczynia się do jednorodności stylu i prezentacji, która jest niezbędna do optymalnego pochłaniania materiału. Książka jest bogato ilustrowana, a każdy rozdział zawiera wybraną bibliografię, z odniesieniami zarówno klasycznymi, jak i świeżymi.
W rozdziale pierwszym omówiono zwięzłe odżywianie człowieka w kontekście dotyczącym składu ciała od ciąży do wieku dorosłego, rozmieszczenia substancji odżywczych pochodzących ze źródeł zwierzęcych i roślinnych oraz ich biodostępności, a także z metabolicznymi i adaptacyjnymi aspektami funkcji organizmu, a także stanowi przegląd składników odżywczych i procesów żywieniowych. Ten rozdział jest podstawową lekturą; wyznacza etap dla reszty książki. W następnych sześciu rozdziałach omówiono żywienie i metabolizm węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin, głównych minerałów i pierwiastków śladowych. Są one przedstawione w formacie przydatnym dla klinicysty. Rozdziały od 8 do 10 przedstawiają tematy nowości w tej edycji: metabolizm energetyczny, dodatki do żywności i determinanty jakości żywności. Rozdział 11 autorstwa SH Zlotkina i rozdział 12 LM Ausman i RM Russell dokonują przeglądu potrzeb żywieniowych odpowiednio noworodków i osób starszych. Rozdział 13, autorstwa FD Morrowa i innych, dotyczy klinicznej oceny stanu odżywienia dorosłych, ważnego tematu dla klinicystów, którzy są coraz bardziej świadomi potrzeby takiej oceny u każdego pacjenta. Rozdział 14, autorstwa C. Picharda i KN Jeejeeboya, podejmuje temat całkowitego żywienia pozajelitowego (TPN), skutecznego sposobu na przywrócenie odpowiedniego odżywienia pacjentom, którzy nie mogą spożyć lub wchłonąć podawanych doustnie składników odżywczych. TPN stał się znaną metodą leczenia pacjentów hospitalizowanych i ambulatoryjnych. Następne trzy rozdziały omawiają żywienie w odniesieniu do procesów chorobowych: miażdżycy, profilaktyki raka i infekcji, rozdział dotyczący ostatniego z nich napisany przez WR Beisela. Rozdział 18, autorstwa JB Stanbury, omawia dietetyczne leczenie wrodzonych błędów metabolizmu, podsumowując je w przydatnym sześciostronicowym stole. W ostatnim rozdziale, autorstwa DA Roe, rozważono interakcje leków z żywnością i składnikami odżywczymi. Chociaż podsumowuje książkę opublikowaną przez autora na ten sam temat (Podręcznik dotyczący interakcji lekowych i składników odżywczych: orientacyjny poradnik informacyjny 4 ed. Chicago: American Dietetic Association, 1989), ten rozdział zawiera łatwo dostępne informacje na temat wpływu składników odżywczych na wchłanianie leku – temat szczególnie istotny dla osób starszych, które często spożywają różnorodne leki i jednocześnie wymagają rehabilitacji żywieniowej.
Książka doktora Lindera powinna okazać się użyteczna dla lekarzy i studentów, którzy chcą rozwiązać problemy warunkowego niedożywienia w warunkach klinicznych. W pierwszej połowie tego stulecia nastąpił wzrost żywienia poprzez podbój chorób z niedoborami żywieniowymi. Według słów autora, HN Munroe,
Dawno minęły czasy, w których nauczanie w naukach o odżywianiu było odpowiednio reprezentowane przez opis chemii głównych składników diety, chorób związanych z poważną niewydolnością każdego składnika odżywczego i ilości potrzebne do zapobiegania tym chorobom z niedoboru.
W ostatniej połowie tego stulecia częstość niedożywienia z powodu chorób przewlekłych przyspiesza wraz z wiekiem naszej populacji.
Ta książka nie tylko podsumowuje dziedzinę odżywiania klinicznego w sposób niezbędny do właściwej opieki nad pacjentem, ale także odnosi zastosowania kliniczne do podstawowych pojęć biochemii i metabolizmu żywieniowego.
Sami A. Hashim, MD
Szpital St. Luke s-Roosevelt, Nowy Jork, NY 10025

[przypisy: dolmat oleśnica, nenufar zabrze, granity skwara ]

0 thoughts on “Odżywianie Biochemia i metabolizm: z zastosowaniami klinicznymi”