Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/poradnikmedyczny.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Pomiędzy umieraniem a umarłym: życie dr. Jacka Kevorkiana i walka o legalizację eutanazji – Poradnik medyczny
Skip to content

Pomiędzy umieraniem a umarłym: życie dr. Jacka Kevorkiana i walka o legalizację eutanazji

2 lata ago

504 words

Od dziesięcioleci podejmowanie decyzji na koniec życia, a szczególnie eutanazja, było tematem bardzo spornym – nie tylko w dziedzinie bioetyki i medycyny, ale także w całym społeczeństwie. W debacie uczestniczą różne podmioty. Ma ikony i symbole, takie jak Nancy Cruzan i Terry Schiavo, które były utrzymywane w trwałym stanie wegetatywnym; Ramón Sampedro, który był sparaliżowany od szyi w wypadku nurkowym i walczył przez prawie 30 lat o swoje prawo do śmierci; i kilku znanych lekarzy. Być może najbardziej sporną postacią w tej debacie jest Jack Kevorkian, temat Between the Dying and the Dead . Autorzy tej książki, wieloletni współpracownicy i przyjaciele Kevorkiana, starają się pokazać, kim jest i co go motywuje. Syn ormiańskich imigrantów, którzy szukali schronienia przed ludobójstwem, nauczył się nie ufać rządom i politykom. W szkole był buntownikiem i żartownisiem – nigdy nie był dyplomatą. W szkole medycznej był zafascynowany nauką i śmiercią, zaskakując swoich mieszkańców dziwacznymi eksperymentami. Jako patolog twierdził, że więźniom w celi śmierci należy dać możliwość umarcia przez znieczulenie chirurgiczne, a nie przez inne środki egzekucji, aby ich ciała mogły być wykorzystywane do dawstwa narządów i eksperymentów medycznych. Zgłosił także sprawę transfuzji krwi od zwłok do pacjentów. Miał trudności ze zrozumieniem, dlaczego inni ludzie nie docenili jego pomysłów i badań, a nawet uznał je za makabryczne i ekscentryczne. W 1987 r., Podczas podróży do Holandii, dowiedział się o eutanazji i zaczął tworzyć tzw. Samobójcze maszyny. Dzięki zaangażowaniu w sprawy o samobójstwo, stał się postacią znaną na całym świecie i przeszedł kilka prób, aż w 1999 r. Został skazany za morderstwo drugiego stopnia.
Po przeczytaniu tej książki nadal nie jestem pewien, dlaczego Kevorkian zrobił to, co zrobił. Czy było to poszukiwanie przyczyny, która mogłaby uczynić go sławnym, współczucie dla umierających, lub w przeważającej mierze techniczny i utylitarny pogląd. Autorzy wyolbrzymiają twierdzenia, że wymagania dotyczące samobójstwa wspomaganego w ustawie o Oregonie i podobnych ustawach w Wielkiej Brytanii pochodzą bezpośrednio z publikacji Kevorkiana, a ze względu na Kevorkiana społeczność medyczna zaczęła zwracać uwagę na opiekę paliatywną. Mam wrażenie, że Kevorkian ma wrażenie tragicznej postaci, często odizolowanej, oderwanej od rzeczywistości i bez zdrowego rozsądku. Jest tragiczny, ponieważ oskarżył się o niemożliwą misję: kwestionowanie etyki lekarskiej, czasem z właściwymi argumentami, ale często z niewłaściwymi rozwiązaniami. Kevorkian miał rację, identyfikując takie problemy, jak brak zainteresowania lekarzy cierpieniem i brak narządów do transplantacji. Ale autorzy pokazują również, że dopóki medycyna jest uważana za zawód głównie techniczny, etyczne argumenty przeciwne wspomaganiu samobójstw i eutanazji są jedynie religijne. Autorzy empatycznie opisują człowieka, który poświęcił swoje życie wyzwaniom i przegranym bitwom, ale jest to także historia bioetyki.
Henk AMJ ten Have Have, MD, Ph.D.
University Medical Center, 6500 HB Nijmegen, Holandia
h. [email protected] org
[więcej w: kolchicyna cena, enea gryfice, grzechowisko ]

0 thoughts on “Pomiędzy umieraniem a umarłym: życie dr. Jacka Kevorkiana i walka o legalizację eutanazji”