Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra10/ftp/poradnikmedyczny.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Skóra: naturalna historia – Poradnik medyczny
Skip to content

Skóra: naturalna historia

2 lata ago

689 words

Ta książka jest bogatą mieszanką wszystkiego, co chcesz wiedzieć o niezbędnym i złożonym pokryciu ciała. Nina Jablonski pisze nie tylko jako antropolog, ale także jako etolog, biolog porównawczy i psycholog. Tka żywa, fascynującą historię, która czasami przeplata się z dyskursem społecznym (kolor skóry i rasizm) oraz radą (ochrona skóry i słońca). Jablonski twierdzi, że skóra dzisiejszych ludzi nie różni się znacznie od skóry najwcześniejszych kręgowców w swojej funkcji: jest ochronna, wrażliwa i zdolna do interakcji ze środowiskiem zewnętrznym. Skóra prymitywnych kręgowców, jak również współczesnych ludzi, zawiera wiele typów komórek, które Jablonski szczegółowo opisuje. Elementy strukturalne są również szczegółowe. Jednym z przykładów jest keratyna, białko znajdujące się w zewnętrznej warstwie naskórka, które działa jako mechaniczne wzmocnienie i jest wspólne dla dorosłych płazów, gadów, ptaków i ssaków. Keratyna może również służyć w trudnych przydatków skóry, takich jak pióra i pazury u ptaków oraz włosy i paznokcie u ssaków.
Z psychologicznego punktu widzenia Jablonski omawia, w jaki sposób nasza skóra reprezentuje całość jaźni. Ta koncepcja jest podkreślona przez sposoby, w jakie używamy naszej skóry jako kanwy do autoekspresji, tożsamości i indywidualizmu poprzez sztukę ciała (w tym tatuaże, piercing i skaryfikację) i kosmetyki. Pozbawienie ludzkiego dotyku może mieć niszczący wpływ psychologiczny i rozwojowy na małe dzieci. Wyrażenia werbalne i figury mówiące, używając słowa skóra , mają moc przekazywania osobistych uczuć i silnych sentymentów dotyczących tożsamości (np. Prawie wyskoczyłem z mojej skóry i ma ona niezwykle cienką skórę ). W końcu seksualność i skóra są uwikłane, jak pisze Jablonski: Skóra jest największym organem seksualnym ludzkiego ciała. . . . Duża przyjemność z intymności seksualnej wynika z doskonałego wyczucia dotyku oraz radości i ulgi w kontaktach między skórą a drugą osobą, przed samym aktem seksualnym, w jego trakcie i po nim.
Izolowany melanocyt zawierający melanosomy (żółty), aktynę (czerwony) i mikrotubule (niebieski). Z Alistair Hume / Wellcome Photo Library.

Rozdział o dotyku jest szczególnie fascynujący. Definiuje się ją jako stymulację skóry za pomocą środków mechanicznych, termicznych, chemicznych lub elektrycznych, wraz z wynikającym z niej odczuciem ciśnienia, wibracji, temperatury lub bólu. Rola skóry i dotyku w ewolucji naczelnych i ludzi jest w dużej mierze nierozpoznana, według Jablonskiego. Nadrzewne naczelne wymagały kontaktu w celu zapewnienia szybkiej i pewnej lokomocji przez drzewa. Odciski palców, używane obecnie w kryminalistyce, początkowo służyły zwiększeniu tarcia i zapewnieniu, że palce i palce u stóp nie ześlizgną się podczas chwytania śliskich gałęzi lub innych przedmiotów. We współczesnym społeczeństwie używamy dotyku, aby sprawdzić dojrzałość owoców w supermarkecie; podobnie, zwierzęta na wolności używają dotyku (a także zapachu) do oceny tekstury, miękkości i jakości żywności. Jablonski omawia związek między komunikacją ludzką i dotykiem, w tym znaczenie kontaktu między matkami a niemowlętami i podwyższonym poziomem hormonów stresu – oraz szkodliwe działanie na układ odpornościowy – które wynikają z deprywacji dotykowej Opisano także znaczenie słowa dotknij , aby wyrazić uczucia, jak w Bądź w kontakcie lub Jak wzruszający lub Jestem wzruszony .
Skóry nie można pomylić z podręcznikiem dermatologicznym, chociaż jest on dokładnie i dokładnie zbadany. Mimo to, Jablonski analizuje kilka typowych zaburzeń skórnych, a także uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem ultrafioletowym i potrzebę ochrony przed słońcem. Krytykuje popularne zabiegi kosmetyczne i wskazuje, w jaki sposób powszechne zastrzyki z botoksu mogą powodować zamieszanie w komunikacji twarzą w twarz, gdy emocje, które w przeciwnym razie byłyby wyrażane na twarzy, są nieobecne.
Jablonski pomaga nam zrozumieć, że ludzka skóra, która występuje w szerokiej gamie kolorów i którą używamy jako płótna do dekoracji, odzwierciedla nasz wiek, nasze pochodzenie, nasz stan zdrowia, naszą kulturową tożsamość i wiele z tego, co chcemy świat, aby wiedzieć o nas.
Susan C. Taylor, MD
Columbia University, New York, NY 10032
[email protected] com
[patrz też: acetaminofen, fibroki cena, kolchicyna cena ]

0 thoughts on “Skóra: naturalna historia”